Bezplatné databázy obrázkov: Kde nájsť profi obrázky zadarmo?

V prípade, že sa venujete práci so sociálnymi sieťami, grafikou alebo ste copywriter, tak iste viete, že nájsť vhodné fotografie či ilustrácie je riadny oriešok. Teda.. pokiaľ na vyhľadávanie nevyužívate nelegálne spôsoby. V tomto článku si povieme, prečo je dôležité využívať fotky z fotobánk a vyberieme 5, ktoré považujeme za tie najlepšie.

Bezplatné databázy obrázkov: Kde nájsť profi obrázky zadarmo?

Prečo používať fotky z fotobanky?

Je veľmi dôležité uvedomiť si, že fotky z Google alebo Pinterestu podliehajú autorským právam. Niekto môže mať šťastie, stiahne týmto spôsobom fotky a nič sa nestane. Niekto iný zas môže získať nemalú pokutu za porušenie autorských práv.

Ak chceme fotky využívať a upravovať bez strachovania sa, tak jednoducho hľadajme fotografie, ktoré majú licenciu CC (CreativeCommons), čo znamená, že ich legálne môžeme používať.

Kde nájsť takéto fotografie a obrázky?

Existuje veľké množstvo bezplatných databáz fotiek, kde tieto voľne dostupné fotografie nájdeme. Dokonca si môžeme založiť premium účet, cez ktorý získame prístup k väčšiemu množstvu fotografií, no na úvod vám postačí aj bezplatný účet.

Ako to funguje?

Otvoríme si danú webovú stránku a zadáme kľúčové slovo (v angličtine), na základe ktorého sa nám zobrazia dostupné fotografie. Stačí už len nájsť, stiahnuť a použiť.

Ktoré databázy fotografií považujeme za TOP?

Pre účel tohto článku sme jednotlivé databázy otestovali tak, že sme v každej z nich zadali kľúčové slovo „baking“, aby sme ich vedeli navzájom porovnať.

1. PEXELS.COM

K danému kľúčovému slovu tu nájdeme dostatok fotografií. Hlavne.. fotky vieme veľmi ľahko a rýchlo sťahovať. Za spomenutie stojí aj to, že obrázky môžeme hľadať v kolekciách.

2. UNSPLASH.COM

Databáza, ktorá sa pýši tým, že denne pridá iba pár ozaj kvalitných fotografií. Na fotkách to samozrejme vidno. Sú veľmi pekné a majú nádych určitej atmosféry. Pre začiatočníkov tu je s čím pracovať.

3. PIXABAY.COM

Je veľmi vyhľadávanou databázou obrázkov, čo je možno aj nevýhodou, pretože dané fotografie môžeme tak nájsť u konkurencie alebo na iných weboch. Avšak obrovskou výhodou je to, že tu nájdeme vektorovú grafiku, ilustrácie a videá.

4. STOCKSNAP.IO

Denno-denne dopĺňaná stovkami fotografií. Skvelé na databáze StockSnap je, že vyhľadávať môžeme aj podľa popularity u používateľov, relevantnosti a naposledy použitých kľúčových slov.

5. PICJUMBO.COM

Fotograf Viktor Hanáček založil v roku 2013 databázu Picjumbo. Momentálne má 26 rokov a databáza sa mu veľmi pekne rozšírila. Hľadať fotografie môžeme nielen na základe kľúčových slov, ale tiež podľa tematických kategórií či naposledy stiahnutých.

Samozrejme databáz s voľne dostupnými fotografiami je omnoho viac a každá má svoje výhody i nevýhody. My sa samozrejme držíme pravidla, že najlepšie je mať vlastné fotografie, no ak nie je možné inak, tak až potom treba siahnuť po databázach.

Kontaktujte nás
Komentáre