Stabilita, zázemie – som zamestnanec v agentúre
Byť zamestnaný na TPP je pohodlné. Každý mesiac dostávame vopred dohodnutú sumu na účet, máme zamestnanecké výhody (ktoré závisia od štedrosti zamestnávateľa), udržiavame sa v pracovnom kolobehu, rutine, sme v kolektíve. Zamestnanie by sa dalo nazvať aj komfortná zóna.
Byrokratickú stránku veci za nás rieši interný účtovník a my sa môžeme plne sústrediť na náš dielik práce, za ktorý sme plne zodpovedný. Pre niektoré tipy ľudí je toto nastavenie pracovného pomeru ideálne. Je to voľnosť na úkor menšej zodpovednosti. Pracovné podmienky v tomto prípade závisia iba od zamestnávateľa, ktorý nám stanoví našu cenu, povie nám, kedy môžeme ísť na dovolenku, kedy máme fajront. Veľa firiem už pochopilo, že spokojní zamestnanec je produktívnym
zamestnancom, preto si ich priam “hýčkajú”, no vždy je tu tá pomyselná hranica, kde naša autonómia končí.
Výhodou zamestnancov je, že rutina ich nenechá “zaspať na vavrínoch”, sú disciplinovanejší, pretože väčšinou od ich vykonanej práce závisia aj ich kolegovia. Tím ľudí vo firme by sa pre spoločenského človeka dalo považovať za ďalšie veľké plus. Každý freelancer pozná výrazy “blok” a prokrastinácia. Vo firme vám s týmto radi pomôžu kolegovia v podobe brainstormingu. Zamestnanci sa medzi sebou inšpirujú, zabávajú, vytvárajú si vzťahy, čo nikdy nie je na škodu.
Som free – som freelancer
Freelanceri sú osamelí vlci.:) Toto tvrdenie je samozrejme poriadne nadnesené. Čaro freelancingu sa skrýva práve v slove voľnosť. Freelanceri sú pánmi svojho osudu a svoju prácu si môžu ušiť na mieru. Ako sme na začiatku spomínali – niektorí ľudia si myslia, že sú to nedospelí jedinci, ktorí si nevedia nájsť stabilnú prácu… nie je to úplne tak.
Úspešní freelancer môže byť len schopný človek, ktorý veľmi dobre vie, čo robí, pretože by sa neuživil. S freelancingom je spojená byrokratická záťaž v podobe daňového priznania, fakturovania a výdavkov, ktoré bežne rieši zamestnávateľ. Aby to človek na voľnej nohe zvládol musí byť cena jeho práce vyššia ako tá, ktorú by dostal ako zamestnanec vo firme.
Na freelancerov sú okrem toho vynakladané nároky aj v podobe time manažmentu a hrozby prokrastinácie (tj. chorobné odkladanie vecí na zajtra). Tým, že sú tak voľní a pánmi svojho času, zvyknú postupom času neskôr vstávať, čo ich núti robiť dlho do noci. Robiť efektívne v pohodlí domova je veľakrát menej efektívne ako si vystáť dve hodiny denne v zápche cestou do práce.
Samozrejme, všetko záleží od jednotlivca, a preto je pre niekoho predstava freelancing jednoducho nepredstaviteľná.
Ako ste si sami mohli všimnúť, oba pracovné pomery majú svoje pre aj proti. Potom tu existujú aj možnosti polovičného úväzku a nejaké tie “fušky” popri nich. Celé naše pracovné nasadenie sa odvíja najmä od toho, či sme šikovní, vieme sa obracať a ako máme nastavenú svoju cenu a priority. Všetko je to predsa nakoniec o ponuke a dopyte, no nie?